Leden 2009

tudorovci 1.díl

26. ledna 2009 v 20:51 tudorovci

Díl první: Zavražděný strýc a těhotná milenka


Začátek 16. století. Rány žabomyší rivality mezi anglickou a francouzskou monarchií, táhnoucí se napříč ne roky, ne desetiletími, nýbrž po staletí, se tak úplně nezacelily. To alespoň prohlašují optimisté. Chceme-li věřit pesimistům, další válka důrazně klepe na dveře, které znamenají dějiny…

Strýc Jindřicha VIII., prozatím stále mladého a nezkušeného panovníka, mezi jehož priority v jeho útlém věku nepatří vládnout a už vůbec ne vládnout s pochopením pro obyčejný lid, je zavražděn v Itálii Francouzi. Protože mezinárodní incident podobného významu nelze jen tak ignorovat, najednou se všude čile politikaří, přičemž ješitný král okamžitě mluví o válce. Další krveprolití se ovšem nehodí do krámu kancléři a kardinálovi Thomasi Wolseymu, který Jindřichovi předkládá dobře zaobalený, ale jinak poměrně naivní plán celoevropského míru, ze kterého pro Thomase osobně jen tak mimochodem kouká vysněné papežské křeslo. Po milé návštěvě francouzského biskupa Bonniveta se zdá, že lstivé plány tohoto starého lišáka jsou prozatím velice úspěšné. Postupem času je Jindřich, jehož stávajícím životním cílem je navštívit každou sličnou sukni a zapsat se do dějin jako dobyvatel, natolik poslechný, že naprosto ignoruje žebrání své manželky (Kateřina Aragonská), aby nepředhazoval jedinou přeživší dceru synovi francouzského krále jako politický artikl.

Bylo by ale chybou domnívat se, že krom maličkosti jménem válka je anglický dvůr klidný jako rybník za bezvětří. Bohatý vévoda z Buckinghamu, bez přestání žárlící na Jindřicha a jeho levárnou ukořistěný trůn, přistihne svou dceru souložit s vévodou ze Suffolku a šine si to až před krále, který vévodu neustále podceňuje a okamžitě jej vyžene s tím, že vše je v pořádku, pakliže jeho dcera nebyla znásilněna. Nyní se cítí zatlačen do kouta a sáhne tak po mimořádném rozhodnutí - z touhy po koruně konspiruje se sirem Thomasem Boleynem, hlavou dalšího z mocných rodů v Anglii. Thomas Boleyn ale tak úplně nesdílí zhrzencovy plány - sám je totiž "držitelem" dvou krásných, mladých a především nezprzněných dcer, Anny a Marie Boleynových, které před synachtivým Jindřichem určitě nemíní skrývat.

Král Jindřich se mezitím obává, že jeho stárnoucí choť, Kateřina Aragonská, je neschopna dát mu kýženého syna a tudíž pravděpodobně prokleta Bohem. Vzhledem k Jindřichovu divokému sexuálnímu životu navíc nikoho nepřekvapí, když jednoho rána předstoupí Alžběta Blountová, jedna z řady králových osobních milenek, před Thomase Wolseyho s tím, že nosí v břiše královo dítko. Brzy je uvědoměn i sám Jindřich, stojící před náročnou volbou, jak s takovým bastardem naložit.


úvod-1

26. ledna 2009 v 20:47 tudorovci
seriál
Televizní seriál Tudorovci (v originále The Tudors) je historickým dramatem pojednávajícím o králi Jindřichovi VIII., který vládl Británii v první polovině 16. století. Jindřich VIII. byl druhým panovníkem z rodu Tudorů a je považován za jednoho z nejkrutějších panovníků, kteří kdy v Británii stanuli na trůnu. Jindřich VIII. měl velké množství žen, celkem šest, a ještě větší počet milenek. Navíc je faktem, že ne všechny jeho ženy a milenky zemřely přirozenou smrtí. Jindřich ale také dokázal změnit rozložení sil v tehdejší silně katolické Evropě, opět kvůli ženě.O této době pojednává právě seriál Tudorovci. Ocitneme se v něm ve staré Anglii a prožijeme společně několik hodin po boku tohoto krutého vladaře a jeho příběhů. Za scénářem stojí zkušený Michael Hirst, který už má za sebou několik historických filmů. Tudorovci se poměrně přesně drží historické linie a tak nám pomohou okusit skutečnou tvář tohoto panovníka. Na rozdíl od většiny filmů jej ale uvidíme v mladistvém věku jako šarmantního člověka. Role Jindřicha se ujal zkušený Jonathan Rhys Meyers.

Seriál vytvořila televizní stanice HBO, která o něm píše toto:

Rozvedená, popravená, zemřela, rozvedená, popravená, přežila. Takový je osud šesti žen Jindřicha VIII., neblaze proslulého anglického krále (1491-1547), který vládl své zemi čtyřicet let a je považován za nejhanebnějšího z jejích panovníků. Počátečních deset bouřlivých let jeho vlády sleduje nový desetidílný seriál TUDOROVCI.

Jindřich (Jonathan Rhys-Meyers) usedá na trůn v devatenácti letech. Státní záležitosti ho moc nezajímají, a proto je raději přenechává v rukou mocného kardinála Thomase Wolseye (Sam Neill) a věnuje se svým "důležitějším" zájmům. Je to velmi zvláštní situace pro ty, kdo patří ke královu nejbližšímu okruhu a chtějí si udržet panovníkovu přízeň - tedy pro samotného kardinála, Jindřichovu druhou ženu Anne Boleynovou (Natalie Dormer), budoucího mučedníka katolíka Sira Thomase Morea (Jeremy Northam) a vévodu z Norfolku (Henry Czerny)…

Jindřich VIII. byl král, který hltal jídlo i ženy se stejnou nenasytností s jakou likvidoval ty, kdo mu zkřížili cestu. V historii bývá zobrazován jako tlustý muž s bezohlednými choutkami, jako monstrózní sobec, který vymýtil jakoukoliv tradici, pokud stála v cestě jeho ambicím. Ale to je jen polovina Jindřichova příběhu - a vypasený král zatemňuje pohled na přitažlivého mladého muže, který byl až doposud přehlížený. V seriálu Tudorovci jej tedy diváci uvidí jinak. Jako mladého, sexy, zajímavého, romantického a mnohem komplikovanějšího mladíka, než jak bývá obvykle zobrazován.

Irsko-kanadsko-americký seriál se letos natáčel v Irsku v produkci televize Showtime a je aktuálně nominovaný na dva Zlaté glóby v těch nejprestižnějších kategoriích: jako nejlepší dramatický seriál a za hlavní roli Jonathana Rys-Meyerse. Získal také dvě ceny Emmy - za nejlepší kostýmy a nejlepší hudební motiv úvodních titulků.

Jedinečnost projektu potvrzují mj. i slova kostýmní návrhářky Joan Beton: "Rozsah práce na kostýmech v seriálu Tudorovci nelze srovnávat s žádným celovečerním filmem. Oblékali jsme 105 ústředních postav a 1400 komparsistů - což je daleko více než při celovečerním snímku. Vytvořili jsme 5000 kostýmů. Jen samotný Jindřich jich má stovky!" Počet scén a ústředních postav staví seriál Tudorovci na zcela odlišnou úroveň od většiny dobových celovečerních filmů, o televizních seriálech ani nemluvě."
co?

26. ledna 2009 v 20:44 otázky
co byste sem chtěli přidat?
odpověd napište do komentářů.

tudorovci obrázky

26. ledna 2009 v 20:40 galerie tudorovců
tady je pár obrázků z tudorovců.

úvod

26. ledna 2009 v 20:16 tudorovci
tudorovci nový televizní seriál který hraje na HBO2 a NOVA.

tudorovci znělka

26. ledna 2009 v 19:16 videa tudorovců
tady je znělka z tudorovců
http://www.youtube.com/watch?v=LLiyjMJBq0E